• Data dodania: 12.06.2018
  • Autor wpisu: Paweł Tabęcki
Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, jednak w trakcie poszukiwań nieruchomości okazuje się, że często taka nie jest. Dlaczego? Jak tego uniknąć? Poniższe rozważania dotyczą nieruchomości typu – „mieszkanie dla siebie”.

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1. Dlaczego chcę kupić mieszkanie?
  • czy robię to pod wpływem innych osób z mojego otoczenia, dlaczego doradzają mi kupno mieszkania?
  • czy chcę zaoszczędzić na wynajmie, a może chcę się usamodzielnić i być wreszcie na swoim?
  • czy to jest dobry sposób na inwestycję?
  • gdzie chcę mieszkać, z jakich usług często korzystam i jakie są dla mnie niezbędne w pobliżu miejsca zamieszkania?
  • jak długo będę w nim mieszkał?
2. Dlaczego muszę kupić nowe mieszkanie?!
  • szukam bardziej komfortowego mieszkania!
  • dojazdy (do pracy, szkoły) mnie wyczerpują, muszą coś z tym zrobić!
  • szukam spokojnego miejsca, gdzie będę mógł wypoczywać!
  • muszę mieszkać bliżej rodziców, którzy pomagają mi w opiece nad dziećmi!
  • mam dość polowania na miejsce parkingowe pod blokiem i skrobania szyb zimą, czas na zmiany!
  • ten blok się sypie, muszę jak najszybciej opuścić to miejsce!
  • autostrady to fajna rzecz, ale węzeł komunikacyjny pod samymi oknami już taki nie jest!

Uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytania / potwierdzenie lub zaprzeczenie poszczególnych tez – umożliwi poznanie motywów, które nami kierują, a co ważniejsze, wskaże kilka atrybutów przyszłej nieruchomości.

Może okazać się, że poszukujesz:


Przykład I: większego, bardziej komfortowego mieszkania, w zacisznej okolicy, z dobrym dojazdem do centrum, najlepiej koleją. Muszą być dwa miejsca postojowe, najlepiej w garażu i komórka lokatorska. W odległości max. 500 metrów mają znajdować się min. 2 sklepy spożywcze. Najbliższy klub fitness nie dalej niż 2 km.


Przykład II: mieszkanie 4 pokojowe (sypialnie dla dzieci nie muszą być duże), w dzielnicy X, w odległości do 1000 metrów od Rodziców, w budynku musi być winda, a w pobliżu plac zabaw i centrum handlowe.


Sprawa załatwiona wiem co i dlaczego chcę! Nie tak szybko. Skupmy się na samym mieszkaniu:

1. Kto będzie w nim mieszkał tuż po zakupie, a kto za kilka lat? (Być może nie będziesz singlem do końca życia i tzw. „kawalerkowa spalnia” za jakiś czas zamieni się w miejsce, gdzie będziecie spędzać większość swojego wolnego czasu, może warto pomyśleć o dodatkowym pokoju.)

2. Jakie są oczekiwania poszczególnych osób, które będą mieszkać w mieszkaniu i jak długo będą w nim mieszkać? (Jeżeli kupujesz duże mieszkanie tuż przed „wyfrunięciem” dzieci z rodzinnego gniazdka to za kilka lat, szybciej niż myślisz, będziecie z żoną mieszkać we dwoję w wielkim apartamencie. Będę miał kilka lat komfortu, a jak dzieci się wyprowadzą to sprzedam mieszkanie! Bardzo dobrze, jeżeli masz taki plan na przyszłość. Ważne, aby być świadomym tego co się wydarzy lub może wydarzyć w przyszłości.

3. Jaki prowadzić tryb życia? Ile przestrzeni potrzebujesz? Jak spędzasz wolny czas? (Być może w Twoim przypadku „standardowe mieszkanie” nie wchodzi w grę, a fakt że jadasz „na mieście” nie wyklucza posiadania komfortowej (czytaj dużej) i dobrze wyposażonej kuchni).



Przykład I (singiel, na razie)

W dniach pracy mieszkanie jest dla Ciebie „pokojem hotelowym”, służy przede wszystkim do spania. Jadasz poza domem. Jednak w weekendy całkowicie oddajesz się swoim dwóm pasjom: modelarstwu i spotkaniom literackim. Czego zatem potrzebujesz:

1) sporego salonu, aby móc spotykać się z przyjaciółmi i kontynuować dyskusje zapoczątkowane na spotkaniu literackim:

2) kuchni, najlepiej aneksu otwartego na salon, Ty co prawda niewiele gotujesz, ale jest kilka osób z Twojego grona przyjaciół, które chętnie wzbogacają wasze spotkania o samodzielnie przygotowane potrawy – wspólne gotowanie ma swój urok;

3) łazienki, to sprawa oczywista, ale jakiej dużej/małej, jakie wyposażenie – prysznic to podstawa, nie korzystasz z wanny, pralka, umywalka, sedes, szafka itp. Nie spędzasz w niej wiele czasu 4 m2 wystarczą, ale nie nora 2,5 m2, gdzie trudno się obrócić;

4) sypialni – niezbyt dużej, ale ze sporym łóżkiem i pakowną szafą, z duża liczbą wieszaków na uprasowane koszule;

5) na koniec najważniejsze pomieszczenie – pracownia modelarska, przynajmniej 15 m2, dobrze oświetlona, najlepiej z wyjściem na balkon, z wielkim biurkiem i kilkumetrowym regałem na modele okrętów 😊. W przyszłości ten pokój może zmienić swoje przeznaczenie, ale teraz o tym nie myślisz 😉



Przykład II (młoda para)

Traktujecie mieszkanie jak jeden ze sposobów na wyrażenie siebie, niekoniecznie jako sanktuarium czy galerię sztuki, ale miejsce na obcowanie z przedmiotami, które lubicie. Kochacie przestrzeń i przyrodę. Wasze priorytety to:

1) duży (min. 28 m2 salon), z wyjściem na taras (min. 10 m2);

2) oddzielna kuchnia, nieduża ale widna, podstawowe sprzęty i stolik śniadaniowy;

3) spora sypialnia, z dużym łóżkiem i dużą garderobą;

4) mały gabinet na biurko, komputer i książki, no może nie taki mały w przyszłości będzie pokojem dla dziecka, ale jeszcze nie teraz…

5) duża łazienka, koniecznie z wanną i prysznicem (oddzielne urządzenia), miejscem na pralkę, suszarkę, bidet itp. min. 7 m2.