• Data dodania: 20.03.2017
  • Autor wpisu: Paweł Tabęcki
1. Odpowiedz na najważniejsze pytanie – jakiej nieruchomości szukasz? Przygotowując na nie odpowiedź warto zacząć od potrzeb jakie ma zaspokajać (miejsce do mieszkania, pracy, wypoczynku, rekreacji, lokata kapitału, element wizerunku, miejsce spotkań z przyjaciółmi, samotnia…).

2. Sprawdź na co Cię stać. Jeżeli planujesz zakup gotówkowy sprawa jest stosunkowo prosta, wystarczy tylko pamiętać o dodatkowych kosztach jak: podatek od czynności cywilno-prawnych (dotyczy nieruchomości z rynku wtórnego), koszty remontu/urządzenia nieruchomości, rezerwa budżetowa na „nieprzewidziane/niespodziewane” wydatki (np. wielki drewniany stół, którego zakupu nie planowałeś, a teraz nie wyobrażasz sobie bez niego swojej jadalni 😊).

3. W przypadku zakupu na kredyt nieodzowna jest pomoc doradcy finansowego, który pomoże w zbadaniu zdolności, a po znalezieniu właściwej nieruchomości, wyborze najkorzystniejszego kredytu.

4. Szukanie i oglądanie to bardzo wyczerpujące zadanie. Można szukać na własną rękę lub skorzystać z pomocy pośrednika. Ważne jest jak bardzo istotne są dla ciebie poszczególne zmienne tj. czas, bezpieczeństwo, kompleksowe poszukiwanie, cena zakupu.

5. Jeżeli, przynajmniej z grubsza, wiesz czego szukasz warto opracować plan poszukiwań i czas jaki na nie przeznaczasz. I jak to w życiu zwykle bywa, nie może on być ani za krótki, ani za długi. Zazwyczaj kilka tygodni wystarcza na znalezienie mieszkania, w przypadku droższych nieruchomości, szczególnie domów, okres ten może wydłużyć się do kilkunastu tygodni. Jeżeli szukasz dłużej, następuje „zmęczenie materiału” i przy każdej kolejnej prezentacji zamiast zbliżać się do upragnionego celu Twoja frustracja narasta.

6. Ewolucja oczekiwań względem nieruchomości jest czymś naturalnym dla dużej grupy klientów, nie musisz się jej wstydzić. Jeżeli z każdym kolejnym krokiem zawężasz krąg poszukiwań – wszystko jest OK. Nawet jeśli duży apartament wyewoluował w domek na przedmieściach.

7. Wysłuchaj opinii innych. Nie musisz się z nimi zgadzać, ale mogą zawierać cenne spostrzeżenia.

8. To Ty kupujesz nieruchomość, nie staraj się przy tej okazji uszczęśliwić wszystkich wokół siebie, ale nie zapominaj o swoich bliskich, z którymi będziesz z niej korzystał.

9. Przed zakupem dopytuj się o szczegóły i przynajmniej wyrywko sprawdzaj te informacje. Nie wstydź się trudnych pytań – uczciwa osoba się nie obrazi, nie ma nic do ukrycia. Jeżeli zatrudniłeś pośrednika – wymagaj od niego stosownej wiedzy, za to mu płacisz.

10. Okazje się zdarzają… czasami, dlatego nie poluj na nie, ponieważ może zabraknąć Ci życia na poszukiwania.

11. Wypisanie zalet i ograniczeń nieruchomości jest pomocne, ale poza chłodną kalkulacją liczy się również to, co czujesz przebywając na nieruchomości. Nawet jeżeli jest to „tylko” zakup inwestycyjny.

12. Nikt nie oczekuje, że zapłacisz za nieruchomość więcej ponieważ obecny właściciel ma z nią związane miłe wspomnienia, ale to nie znaczy, że nie masz mu okazać szacunku.

13. Jeżeli coś Ci się nie podoba (nieruchomość, sąsiedztwo, właściciel, pośrednik…) zakomunikuj to otwarcie, nie marnuj swojego czasu i innych na niepotrzebne gierki.

14. Negocjowanie – zazwyczaj jest możliwe, nigdy tak głębokie jak oczekujesz, ale zawsze można spróbować. Należy jednak pamiętać, aby nie pomylić priorytetów i nie skupić się tylko na negocjacjach zapominając o celu nadrzędnym – zaspokojeniu swoich potrzeb poprzez kupno nieruchomości. Negocjacje to tylko środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie.

15. Kompromis to słowo „klucz”, bez którego nie dojdzie do finalizacji transakcji. Licząc na ustępstwa zaoferuj coś od siebie – dla sprzedającego czas może być równie cenny jak pieniądze…

16. A na końcu jest - satysfakcja z dobrze zrealizowanego przedsięwzięcia pt. „Moja nowa nieruchomość”.